Mocne i słabe strony drukarek atramentowych

Jednym z niezbędnych sprzętów biurowych i domowych jest drukarka. W ostatnich czasach dużą popularnością ponownie cieszą się drukarki atramentowe, które ponownie mogą rywalizować z drukarkami laserowymi. Warto więc zastanowić się nad zaletami i wadami tego rodzaju drukarek.

Zalety drukarek atramentowych

Do najczęstszych zalet drukarek atramentowych zaliczana jest najczęściej cena, jaką trzeba zapłacić za ten rodzaj sprzętu. Jest ona bowiem dużo niższa w porównaniu z drukarkami laserowymi. Ponadto, drukarka atramentowa zajmuje dużo mniej miejsca w porównaniu z laserową, dlatego idealnie sprawdzi się w warunkach domowych bądź w małych pomieszczeniach biurowych. Kolejną zaletą drukarek atramentowych jest stosunkowo niska cena kolorowego wydruku. Decydując się na wybór drukarek atramentowych istnieje również możliwość wydrukowania zdjęć.

Wady drukarek atramentowych

Drukarki atramentowe mają jednak również swoje wady. Zaliczyć do nich można przede wszystkim niższą, niż w przypadku drukarek laserowych, jakość wydruku. Ponadto, w przypadku wyboru urządzeń kolorowych, rosną koszty eksploatacji. Tego rodzaju drukarki pracują dość głośno, szczególnie w przypadku starszych modeli. Inną istotną wadą drukarek atramentowych jest niewystarczająca szybkość drukowania, która ma szczególne znaczenie w przypadku pracy biurowej, w której wymagane jest drukowanie bardzo dużej ilości stron.

drukarki atramentowe

Drukarki atramentowe mają zatem zarówno swoje zalety, jak i wady. Wybierając drukarkę do swojego użytku warto więc zastanowić się nad jej przeznaczeniem. Jeżeli kupowany sprzęt ma służyć przede wszystkim w przestrzeni domowej, wybór drukarek atramentowych może być strzałem w dziesiątkę, za względu na korzystny stosunek jakości do ceny. W przypadku konieczności wykorzystania drukarki w przestrzeni biurowej, pewne parametry tego rodzaju sprzętu mogą okazać się niewystarczające.