Monitory do monitoringu – jakie wybrać?

Ostatnio systemy monitorujące są coraz bardziej powszechne. Potrzebę posiadania kamer dostrzegają już nie tylko osoby posiadające działalność, ale również osoby prywatne, które boją się o swój dom pozostawiony bez nadzoru. Niektórzy zapominają o tym, że system monitoringu to także, a może przede wszystkim, dobry monitor. To on odpowiada za jakość podglądu obrazu w czasie rzeczywistym. Ma on bowiem ogromne znaczenie przy ocenie różnych sytuacji. 

Jaki monitor będzie najlepszy?

Monitory do monitoringu to najczęściej monitory LED/LCD, czyli dokładnie takie same jak te,  które są wykorzystywane do pracy przy komputerze. Jest w tym jednak pewien haczyk. Nie każdy monitor będzie spełniał wymagania potrzebne przy monitoringu dozorowym. 

Warto więc zwrócić uwagę na proporcję ekranu. Idealne monitory do monitoringu to takie z proporcją 4:3. Co ciekawe, potencjalnie „lepszej jakości” monitory panoramiczne będą gorzej nadawały się do rejestrowania poglądu z kamer i IP. Wszystko dlatego, że mają za zadanie dokonanie automatycznego przeskalowania obrazu. W efekcie kształty są nierzeczywiste, a obraz jest trudniejszy do interpretacji. W przypadku monitoringu warto zwrócić uwagę na to, aby kształty pozostały naturalne, co będzie się przekładać na rozpoznanie szczegółów i pomoże w analizowaniu sytuacji problemowych.  

monitory do monitoringu

Co musi mieć odpowiedni monitor do monitoringu?

Przy zakupie monitorów do monitoringu warto zwrócić uwagę również na:

  • odpowiedni komfort pracy dla operatora
  • obraz musi mieć dobrą jakość (kontrast, biel i kolor)
  • zdolność monitora do odbioru obrazu w jakości megapikselowej

Nowością na rynku są również monitory do monitoringu, które posiadają matrycę wandaloodporną. Gwarantuje ona zabezpieczenie przed różnej maści wandalizmem. Dzięki temu ryzyko uszkodzeń jest o wiele mniejsze, a gwarancja zwiększonej niezawodności-wzrasta.