Czym są szafy rack?

Szafy rack, zwane inaczej teleinformatycznymi lub serwerowymi, wykorzystywane są do organizacji sprzętu IT. To niezbędny element wyposażenia serwerowni i centrów danych. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Szafa rack – co to?

Urządzenie to pozwala utrzymać porządek wśród sprzętu informatycznego, przechowuje się w nim serwery, urządzenia sieciowe, switche i generatory zasilania UPS. Szafy rack https://www.napad.pl/371-szafy-rack są zestandaryzowane, ich elementy muszą spełniać określone standardy konstrukcyjne. Pozwala to zabezpieczyć zawartość i zapewnić sprzętowi stabilne funkcjonowanie. Określenie „rack” odnosi się do charakterystycznego systemu mocowania urządzenia. Opiera się on na dwóch lub trzech parach belek rackowych. Szafy rack wykonuje się w większości z blachy stalowej. Urządzenie posiada system wentylacyjny i szklane drzwi z przodu. Mocowanie wymaga specjalnego osprzętu, który składa się z profili, szyn, prowadnic czy przepustów kablowych.

Rodzaje szaf rack

Wśród szaf rack można wyróżnić dwa rodzaje – wiszące lub stojące. Szafy wiszące pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni dzięki umocowaniu ich na ścianach. Są wykorzystywane w różnych rodzajach pomieszczeń. Stosuje się je do montowania monitoringu lub małych urządzeń telekomunikacyjnych ze względu na maksymalne obciążenie wynoszące najczęściej 60 kg. Dwusekcyjne wiszące szafy rack umożliwiają dostęp do urządzenia z obu stron, w przeciwieństwie do modelu jednosekcyjnego. Stojącą szafę rack można swobodnie przemieszczać dzięki kółkom i stopkom. Jej maksymalne obciążenie może wynosić nawet 1000 kg.