Jak zbudowany jest sklep Apple? Co oferuje?

Apple Inc. projektuje, wytwarza i sprzedaje przenośne urządzenia komunikacyjne i multimedialne oraz komputery osobiste, a także prowadzi sprzedaż powiązanego oprogramowania, usług, akcesoriów, rozwiązań sieciowych oraz treści i aplikacji cyfrowych innych firm.

Co oferuje sklep Apple?

Produkty i usługi, jakie oferuje sklep Apple obejmują urządzenia iPhone, iPad, Mac, iPod, Apple TV, portfel aplikacji konsumenckich i profesjonalnych, systemy operacyjne iOS i OS X, usługę iCloud oraz szereg akcesoriów, usług i wsparcia.

Spółka dostarcza również treści cyfrowe i aplikacje za pośrednictwem sklepów iTunes Store, App StoreSM, iBookstoreSM oraz Mac App Store. Apple rozprowadza swoje produkty na całym świecie za pośrednictwem swoich sklepów detalicznych, sklepów internetowych iSpot i sprzedawców bezpośrednich, a także za pośrednictwem zewnętrznych operatorów sieci komórkowych, hurtowników, sprzedawców detalicznych i sprzedawców o wartości dodanej.

Sklep Apple to miejsce, gdzie znajduje się większość fizycznych produktów firmy, w tym iPhone’y, iPody i iPady. W sklepach dostępne są także akcesoria do tych urządzeń, takie jak futerały, słuchawki i głośniki. Ponadto można w nich kupić komputery Mac i akcesoria.

Salony Apple na całym świecie oferują także bezpłatne zajęcia, podczas których klienci uczą się, jak korzystać z komputerów Mac i iPhone’ów. Zajęcia prowadzone są przez pracowników sklepu zwanych „kreatywnymi profesjonalistami”.

Klienci mogą także skorzystać z indywidualnego wsparcia technicznego i pomocy w instalacji w tzw. Genius Barze – punkcie w każdym sklepie obsługiwanym przez specjalistów Apple. Jeśli klient potrzebuje naprawy, może zanieść urządzenie do Genius Baru w celu wykonania usługi. Jeśli naprawa nie może być wykonana w sklepie, pracownik wysyła urządzenie do bardziej zaawansowanego centrum naprawczego poza siedzibą firmy.

sklep apple

Jak wygląda sklep Apple i jakie są w nim ceny?

Sklepy Apple są zorganizowane w bardzo specyficzny sposób. Gdy klient wchodzi do sklepu, widzi znaki kierujące go do różnych części sklepu: na przykład do Genius Baru, do strefy z telefonami iPhone lub laptopami Mac. Pracownicy sklepu nie noszą uniformów, lecz identyfikatory z imieniem i nazwiskiem, aby klienci mogli ich łatwo rozpoznać.

Koszt produktów Apple jest zazwyczaj wyższy niż ich odpowiedników z systemem Windows. Wynika to przede wszystkim z faktu, że oprogramowanie dołączane do produktów Apple jest zastrzeżone i nie można go kupić gdzie indziej. Ponadto Apple oferuje mniejszy wybór niż inni producenci, więc jeśli na przykład chcesz laptopa Apple, będziesz mieć mniejszy wybór niż w przypadku komputera PC z systemem Windows.

Jednak różnica w cenie między komputerem PC, a Mac może się różnić w zależności od tego, jakiego rodzaju komputera szukasz. Niektóre komputery Mac są droższe od porównywalnych komputerów PC, ale niektóre komputery PC kosztują więcej niż równoważne im komputery Mac. Na przykład MacBook Pro kosztuje od 4500 zł, a Dell XPS 15 od 3500 zł – różnica wynosi prawie 1000 zł (Dell jest w rzeczywistości tańszy). Z drugiej strony, istnieją modele, które kosztują znacznie więcej po stronie komputerów Windows.